12/6/2017
19:00
wystawa

Cały czas w formie

CAŁY CZAS W FORMIE

Tymek Borowski, Zuza Golińska, Agnieszka Kurant & John Menick, Polen Performance (Justina Los, Mikołaj Sobczak), Iza Szostak

Otwarcie: 12 czerwca 2017, godz. 19:00  

Spacery performatywne Wymarsz

Zuza Golińska & Iza Szostak

12 czerwca 2017 godz. 19:30

23 i 30 czerwca 2017, godz. 18:00

Start w Galerii Studio

Wykład performatywny Polen Performance

13 czerwca 2017, godz. 19:00

Wystawa czynna od 13 czerwca do 9 lipca 2017

Od wtorku do niedzieli 11:00 – 19:00

Wpatrując się w ekrany naszych urządzeń, uwalniamy się od konieczności fizycznego kontaktu z innymi. Jednocześnie odruch sprawdzania powiadomień i ciągła aktualizacja sprawiają, że tylko do pewnego stopnia możemy scedować nasze czynności na technologię. Cały czas w formie prezentuje projekty artystów w postaci interaktywnej instalacji, prac na papierze i performansu, wokół tematów m.in. kolektywnego wysiłku i pozornej rekreacji w zautomatyzowanej rzeczywistości.

Na czas trwania wystawy Zuza Golińska oddaje swoją nową instalację w użytkowanie widzom. Artystka analizuje kwestie aktywnego wypoczynku, dyscypliny i kontroli. Rozwinięciem realizacji w przestrzeni wystawy jest seria spacerów performatywnych Wymarsz realizowanych we współpracy z Izą Szostak w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki. Wymarsz jest dialogiem z wyznaczonym i narzuconym z góry sposobem poruszania się po tej otwartej, a jednocześnie trudno dostępnej, przestrzeni w środku miasta. Odwołuje się do architektury defensywnej: widocznych oraz ukrytych w przestrzeni Placu Defilad elementów dyscyplinujących, od kolców po ornamentalne, pozornie dekoracyjne formy.  

Prototyp generatywnej aplikacji zaprojektowanej przez Tymka Borowskiego o nazwie Seed to żywy, dynamiczny pejzaż świata materialnego wyświetlony w rozdzielczości 4K. Jest to interaktywne medium, które ma służyć zmysłowemu stymulowaniu użytkowników, ułatwiając im odprężenie w biurze lub domu.

Linia produkcyjna to seria prac Agnieszki Kurant, które powstają od 2016 roku we współpracy z Johnem Menickiem. Rysunki zostały przeniesione na papier przez robotyczne ramię przy użyciu opracowanej przez artystów aplikacji. Są one rezultatem zleceń wykonanych przez anonimowe osoby, które pracują dla serwisu Amazon Mechanical Turk. AMT to crowdsourcingowa agencja pracy na żądanie, zlecająca ochotnikom - internautom proste czynności, których wciąż nie są w stanie wykonać sztuczne inteligencje. Inspiracją dla Jeffa Bezosa, założyciela AMT, była osiemnastowieczna maszyna do gry w szachy Wolfganga von Kempelena, która okazała się mistyfikacją - ukryty wewnątrz szachista sterował jej ruchami. Linia produkcyjna ujawnia korporacyjne metody wykorzystywania globalnej siły roboczej. Wykonawcy Linii produkcyjnej otrzymali piętnaście razy wyższą stawkę niż przeciętne wynagrodzenie w AMT, kształtujące się na poziomie jednego dolara za godzinę.

W ramach wydarzeń towarzyszących odbędzie się spotkanie/wykład Polen Performance. Nawiązując do własnych działań jako zakontraktowanych usługodawców dla artystycznych instytucji, Justina Los i Mikołaj Sobczak opowiedzą o swojej akcji Deutschlandtransport. W 2016 roku, z okazji trzydziestej piątej rocznicy słynnego daru Josepha Beuysa dla łódzkiego Muzeum Sztuki, artyści przyjechali do Museum Kunstpalast w Düsseldorfie w drewnianej skrzyni. Przekazali ją do muzealnej kolekcji wraz z dokumentacją swych działań.

Kurator: Romuald Demidenko

Specjalne podziękowania dla Galerii BWA w Tarnowie, gdzie projekt Cały czas w formie miał swój początek w 2016 roku jako wystawa Cały czas w pracy. Wystawie towarzyszy publikacja wydana przez Galerię Labirynt w Lublinie. 

Więcej informacji o wystawie znajdziesz na stronie.

Dołącz do wydarzenia

To też Ci się spodoba:

W tym roku nie mamy już więcej podobnych wydarzeń
© STUDIO teatrgaleria 2018