19/7/2017
18:00
wydarzenie specjalne

Misja Kościuszko

Roman Kurkiewicz rozmawia z profesorem Andrzejem Blikle.

Co prawda mamy oficjalnie Rok Kościuszki, ale równocześnie cichutko nad tym „bohaterem”, „Pierwszym Polakiem”, inżynierem, żołnierzem, powstańcem, rewolucjonistą, bojownikiem, antyrasistą, modernistą. Czy Naczelnik uosabia cechy niezbędne dzisiejszym „nieobecnym” przywódcom? Czy jest nam do czegoś potrzebny, czy Polska Anno Domini 2017 jeszcze do czegoś potrzebuje projektanta West Point, najstarszej amerykańskiej uczelni wojskowej, przyjaciela Prezydenta USA Jeffersona, który nie wykonał testamentu Polaka i nie wykupił za jego żołd czarnych niewolników, żołnierza, więźnia politycznego, polityka, oświeceniowca, antyklerykała – wizjonera? Komu i na którym froncie by dziś towarzyszył? Kurdyjskiej rewolucji, zmianom w Ameryce Południowej, hakerom zmagającym się z kapitalizmem cyfrowym?

A może jest przebrzmiałym, zasukmanionym wspomnieniem o męskich cnotach i krwawej, bojowej bohaterszczyźnie, która jest dla nas dzisiaj przezroczysta i nieznacząca?

Zapraszamy na cykl rozmów - debat wokół Tadeusza Kościuszki – wzorca, antywzorca, postaci historycznej znanej i świetnie zapomnianej. 

Zaprasza Roman Kurkiewicz, wśród gości m.in.: profesorowie, redaktorzy, polityczki i aktywistki, a może i pewien generał.

Dołącz do wydarzenia

To też Ci się spodoba:

W tym roku nie mamy już więcej podobnych wydarzeń
© STUDIO teatrgaleria 2018